top of page

SEMİN ÖZTÜRK

1991 doğumlu olan Semin Öztürk Türkiye’nin İLK Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotudur. Semin, ilk akrobasi uçuşunu henüz 12 yaşındayken, babası Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ile birlikte gerçekleştirdi. Liseyi Saint-Michel Fransız Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde okudu. Üniversite 2. sınıftayken Ayjet Uçuş Okulu sponsorluğunda Hususi Pilot Lisansı’nı (PPL) aldı. Daha sonra Amerika’ya giderek Kaliforniya eyaletinde bulunan Tutima Academy of Aviatian Safety’de akrobasi uçuş egitimini tamamladı. İlk yalnız akrobasi uçuşunu 21 yaşındayken Pitts S-2B uçağıyla yaptı. Böylelikle bu tip uçakla ilk yalnız uçan Türk kadın pilotu ünvanını da aldı. 

Semin Öztürk, babasının yolundan gitmektedir. İlk hava gösterisini 19 Eylül 2015’te Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nde düzenlenen SHG Airshow 2015’te gerçekleştiren genç akrobasi pilotu, İtalyan çikolata markası Pernigotti’nin Türkiye’deki başarılı iş kadınları ile çektiği reklam filminde de rol aldı.
8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü'nde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tertip edilen özel resepsiyona davet edildi. Bu davette mesleği ile ön plana geçen hanımlar arasında yerini aldı. 2016 yılında TUSAŞ Uçuş Okulu'nda PPL(H) Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu başarıyla tamamlayarak Türkiye'nin İLK Sivil Kadın Helikopter Pilotu oldu.

Ayrıca, Boeing Stearman E-75 ve Mustang P-51 gibi çok özel uçaklarla uçmuş ve uçuş tecrübesini geliştirmiştir. Semin henüz çok genç olmasına rağmen, ülkemiz havacılığı için birçok ilki gerçekleştirmiştir. Azmi ve mücadeleci ruhuyla Türk gençliğinin medar-ı iftiharıdır.

  • Facebook Social Icon
bottom of page