top of page

ALİ İSMET ÖZTÜRK

Türkiye’nin ilk Profesyonel Milli Akrobasi Pilotudur. 1984 yılından beri uçmaktadır. İlk olarak ultralight ile uçuşuna başlamış, daha sonra ticari helikopter ve ticari uçak lisanslarını almıştır. Pilot lisansının yanında hava aracı bakım teknisyen lisansı, uçuş öğretmenliği sertifikası, aletli uçuş ve çok motor sertifikaları bulunmaktadır.
Türkiye’de imza attığı ilkler: İlk utralight pilotlarından, ilk sivil kökenli ticari helikopter pilotu, ilk helikopter uçuş okulu kurucularından, ilk sivil kökenli akrobasi uçak pilotu, ilk canlı yayın helikopterini ülkemize kazandıran kişi ve ‘Avrasya Taklası’nın mucididir.
Değişik tip helikopter ve uçakta toplam 5000 saatten fazla uçuşu vardır.
Ali İsmet Öztürk, ilk akrobasi deneyimini 1988 yılında yaşamıştır. Profesyonel anlamda hava gösterilerindeki akrobasi uçuşlarına 2000 yılında başlamıştır.

Efsanevi uçağı “Mor Menekşe” ile bugüne kadar 22 ülkede yaptığı 850’den fazla akrobasi gösterisiyle 25 milyon seyirciye ulaşarak, doğuda Türki Cumhuriyetler ile Arap ülkelerinden batıda Londra semalarına kadar yaptığı hava gösterilerini sıfır hata ile tamamlamış olup, Türk Bayrağı’mızı dünya semalarında gururla dalgalandırmıştır. Türkiye’nin ilk tescilli hava parkı olan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nin kurucularındandır.

  • Facebook Social Icon
bottom of page