top of page

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (S.U.S.H.M.), Necati Artan Tesisleri, 2014 yılının Mart ayında Hava Parkı olarak faaliyetlerine başlamıştır. Tesis, yaklaşık 1000 dönüm arazi üzerine kuruludur. Arazinin deniz seviyesinden yüksekliği 2700 feet’tir. Hava parkı, 1800 m. uzunluğunda, 32 m. genişliğinde ana piste sahiptir. Pist yönü 05’e 23’tür. Ana pistin yanında planör ve diğer hafif hava araçları için çim pist bulunmaktadır. “Batı Apronu” ve “Doğu Apronu” olmak üzere iki apron alanı vardır. Şu anda faaliyette bulunan Batı Apronu tarafında; hangarlar, havacılık şirketlerinin yer aldığı bakım ve iş jeti hangarları ile, teknik ofisler ve AIS ofisi (Aeronautical Information Service - Havacılık Bilgi Servisi) bulunmaktadır. Doğu Apronu’nda ise uçuş eğitim okulları ve akademik birimler için ayrılan hangarlar ve ofisler yer alacaktır.  Doğu Apronu aynı zamanda Sivrihisar Hava Gösterileri’nde show alanıdır. OCC (Operasyon Kontrol Merkezi), VIP binası ve teknik hangarlar da bu kısımda yer almaktadır.

S.U.S.H.M. Tel: +90 (222) 724 30 40 - 41

                  Fax: +90 (222) 724 30 11

Koordinatlar:  N  39°17'59.29''
                         E  31°29'38.50''
 
Artan Kule Frekansı: 131,625 MHz

AIP dosyasını indirmek için tıklayın

S.U.S.H.M.’de, uçak ve helikopterlere hangarlama hizmeti verilmektedir. Günlük konaklama ve iniş-kalkış ücreti alınmamaktadır. Hava parkında “havacılık disiplini” içinde kalmak kaydıyla “özgürlük” vardır. Bu bağlamda, Türkiye’de bu özelliklerde bulunan ilk ve tek hava parkıdır. Hava parkında uçuşların yanı sıra, paraşüt atlayışları ve paraşüt eğitimleri, uçuş eğitim okulları ve akademik birimlerin düzenlediği eğitimler ve kamplar ile model uçak eğitimleri, model uçak gösterileri, airshow ve akrobasi gösterileri de yapılmaktadır. Sportif havacılığın rahat yapılacağı bir yerdir. Paraşütçüler ve planörcüler için de çok uygundur.

Hava Parkında Jet A1 jet yakıtı, 100 LL Avgas piston motor yakıtı ve Mogas yakıtları mevcuttur. Yakıt ikmali Full ADR onaylı, TSE tescilli ve dünya standartlarına uygun bir yakıt tankeri ile sağlanmaktadır. Ayrıca 3 araçtan oluşan itfaiye ekibi bulunmaktadır. Pist ve taksi yolları aydınlatması ile gece VFR’ı için uçuş imkânları sağlanmaktadır. 120 yatak kapasiteli konaklama tesisinin inşaatı devam etmektedir.

bottom of page